Hercai menekşe nasıl yetiştirilir?

Ülkenin daha sıcak bir bölgesinde yaşıyorsanız, hercai menekşelerin sonbaharda ekilebileceğini ve tüm kış ve ilkbaharda büyümeye ve çiçek açmaya devam edeceklerini zaten biliyor olabilirsiniz . Bu onları sonbaharda ekerseniz, hercai menekşeler eylülden nisana veya mayısa kadar sekiz aya kadar dayanabilir ve o zamanın çoğunda renkli çiçekler açar. Genellikle kışın çok güzel olmazlar, ancak bitkiler sonbahardan beri toprağa düştüğünde bahar çiçekleri daha da sağlam olabilir.

Açık Mavi Hercai Menekşe

Hercai Menekşe çeşitleri

Hercai menekşe aynı bitki ve çiçek özelliklerini taşırlar ancak çeşitli çiçek renklerinde sunan seriler halinde gelir . Bu size çiçek rengiyle çalışma konusunda büyük esneklik sağlar, çünkü bir seriden tek tek renkler veya aynı seriden renklerin bir karışımını satın alabilirsiniz.

birlikte dikilmiş mor ve koyu sarı hercai menekşeler

Hercai Menekşe

Sonbaharda ekilen hercai menekşelerinizin ilkbaharda yeniden çiçek açmasını istiyorsanız, kış boyunca onlara biraz fazladan gübre vermeniz gerekir.

Mümkün Olduğunca Erken Ekin

Bitkiler ne kadar köklü olursa, soğuk kış koşullarına o kadar iyi dayanabilirler . Bu, mümkünse Eylül ayında dikim anlamına gelir. Ne kadar güneyde olursanız, ekim pencereniz o kadar geniş olur ve daha sıcak Bölgelerde Ekim ayı da kabul edilebilir. Ancak 4-7. iklim bölgelerinde erken ekim çok önemlidir.

Sağlıklı Bitkiler ve Dayanıklı Çeşitleri Seçin

Sağlıklı bitkiler, kışa dayanıklılık için çok önemli olan kök sistemini hızla büyüterek daha hızlı kurulur. Ardından, dayanıklı bir çeşit seçmeniz gerekir. Genel olarak, orta büyüklükte çiçekli çeşitler, büyük çiçekli çeşitlerden daha iyi kışlar, ancak birkaç istisna vardır. Her durumda, en dayanıklı çeşitlerin elde edilmesi yalnızca Bölge 4 ve 5 gibi kuzey bölgelerinde bir endişe kaynağıdır. Kışı iyi geçiren çeşitler arasında Sky , Delta ve Accord Serisi bulunur . Hercai menekşeler (ve viyolalar) özellikle soğuğa dayanıklılık için yetiştirilmiştir ve 4. Bölge’de de başarılı olmuştur. Kuzeyde iyi yetiştiği bildirilen diğer hercai menekşeler Crystal Bowl , Universal ve Maxim’dir .

İyi Drenajı Olan Bir Alanda Bitki

Hercai menekşe aşırı doymuş toprakta kök çürümesine karşı hassastır. Kışı başarıyla geçirdikleri, ancak kışın karı ve buzu erimeye başladığında aşırı neme yenik düştükleri bilinmektedir. İyi drene edilmiş bir yerde büyüdüklerinden emin olun .

sarı laleler ve hercai menekşe birlikte dikilmiş

Hercai Menekşe ile Soğanlıları Karıştırmak

Popülerlik kazanan bir teknik, ilkbaharda çiçek açan soğanları her zamanki gibi sonbaharda dikmek , ardından hercai menekşeleri aynı yatağa, ampullerin hemen üzerine yerleştirmek. Soğanlar ilkbaharda her zamanki gibi ortaya çıkacak ve çiçek açacak. Çiçekleri öldüğünde, hercai menekşeler bahar çiçeklerine yeni başlayacak ve ampul yaprakları olgunlaşırken ek renk sağlayacaktır. Bu, yıllıkları dikme zamanı gelene kadar yataklarınızdan daha fazla renk almanın harika bir yoludur .

bahçede koyu mor hercai menekşe çiçekleri

Hercai Menekşe Alışverişi

Hercai menekşelerin hücre paketlerinde uzun bir raf ömrü yoktur. Çabuk uzarlar ve bir kez yaptıklarında, dikildikleri zaman asla iyi olmazlar. Bahçe merkezleri genellikle daha eski, uzatılmış bitkileri indirimli olarak satar, ancak onları satın almanın cazibesine direnir.

Sağlıklı hercai menekşe kompakttır, minimum yaprak sararmasına sahiptir ve muhtemelen daha genç bitkiler oldukları için paketlerdeyken daha az çiçek açar. Satın alma anında renk olmamasına rağmen istediğiniz bitkiler bunlar. İyi görünen hücre paketleri bulduğunuzda, birkaç bitki çıkarın ve köklere bakın. Kahverengi değil beyaz olmalılar ve tüm toprak tapası boyunca iyi gelişmiş olmalıdırlar.

Sonbahar mevsiminin başlarında daha iyi sağlıklı bitkiler bulacaksınız, bu yüzden gecikmeyin. Eylül, çoğu bölgede hercai menekşelerin fidanlıklarda görünmeye başladığı aydır. Birçok bahçıvan , açık havada ekilen ve satışa hazır olduğunda dairelere kaldırılan tarlada yetişen hercai menekşelere temin eder . Tarlada yetiştirilen hercai menekşeler için aynı kurallar geçerlidir: Kompakt, sağlıklı bitkiler arayın.

mor, beyaz ve açık turuncu çiçekli çok renkli hercai menekşeler

Hercai Menekşe Nasıl Büyütülür

Hercai menekşe yetiştirmek zor değildir. İyi toprak, sabit nem ve en azından kısmi güneş , aradığınız sonuçları sağlayacaktır. Tahammül etmedikleri şey ısı ve nemdir, bu yüzden ilkbahar ve sonbaharda gelişirler.

Hercai menekşeleri 15 ila 20 cm arayla dikin. Onlar edilebilir sınırların olarak kullanılan ya da daha büyük kitleler halinde ama sağlam zemin kapağında sayılmaz. Bitkiler yayılmaktan çok kümeleniyor. Hercai menekşe normal çıkmaza iyi yanıt verir . Mümkün olduğunca sık, birkaç günde bir, solmuş çiçekleri ve oluşabilen meyveleri (küçük yeşil tohum kapsülleri) toplayın. Bu bitkileri çiçeklenmeye devam etmeye teşvik edecektir.

Eğer varsa hafif bir gübre uygulamak isterseniz ilkbaharda sonbaharda dikim de ve her dört ila beş haftada, hercai menekşelerinizi büyüme ve çiçeklerin bol olmasını sağlayacaktır. Haşereler hercai menekşelerle ilgili önemli bir sorun değildir, ancak salyangozlar ve sümüklüböcekler  onları sever, bu nedenle zaman zaman kontrol gerekebilir. Yaprak bitleri de ara sıra gelebilir . Yaprak hastalıkları, özellikle küfler oldukça yaygındır ve ara sıra bitki kök veya taç çürüklüğünden ölür, bu nedenle ekim sırasında gövdeleri veya taçları gömmemeye dikkat edin. Sağlıklı bitkiler ve iyi yetiştirme koşulları (bol güneş, verimli toprak ve iyi drenaj) haşere sorunlarını minimumda tutacaktır.

Isı, hercai menekşelerin uzun boylu olmasına ve çiçek açmasının durmasına neden olur. Bu nedenle, yaz sıcaklığı üstünlük kazanmaya başladığında, dikkat edin ve yıllık çiçeklere yer açmak için hercai menekşeleri çıkarın.

Hercai menekşe nasıl yetiştirilir?” yazısında 2 düşünce

 1. Erhan Teke diyor ki:

  Hangi sevgili Türkce bilen, tercume programi ile calisilan ve okunmadan direk kopyala yapistir yapan, Web sayfasi yapan arkadasa sevgiler sunmakta acele etmeyin ki o da burada yazanlari okusun…Arkadasim bu nasil anlasilir bir Türkce… 6 ila 8 inç arayla dikin.. Yahu kim Türkiyede inc kullaniyor? sizin pansies onların büyüme ve çiçekli tüm yakıt besinlerin bol olacak?? Bu ne demek?? İyi görünen hücre paketleri ??Ancak onları satın almanın cazibesine direnir…….E vallahi tebrik ….

  • Çiçek Tohumları diyor ki:

   Teşekkürler, yazı otomatik AI tarafından alındığı için böyle saçma bir şey olmuş 🙂
   Zaman darlığından yazılara fırsat vermek bizim için çok zor o nedenle otomatik yapılar kullanıyoruz.
   İlginiz ve dikkatiniz için tekrar teşekkür ederiz. Yazı düzeltilmeye çalışıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çiçek Tohumları

Sepetinizi bu şekilde bırakmıyorsunuz, değil mi?

Alışveriş sepetinizi daha sonra saklamak için aşağıya bilgilerinizi girin. Ve kim bilir belki size tatlı bir indirim kodu bile göndeririz :)

İndirim %10
Ücretsiz indirim kuponu kodu almak için şimdi abone olun. Fırsatı kaçırmayın!
KAYIT OL
Kullanım şartlarını kabul ediyorum Kullanım Şartları
Hayır, Teşekkürler